Rejestracja pojazdu Warszawa - jak ją przeprowadzić?


Jeśli stałeś się właścicielem samochodu, motocykla czy przyczepy, przepisy nakładają na Ciebie obowiązek zgłoszenia tego faktu do odpowiedniego urzędu. Choć rejestracja pojazdu w Warszawie lub dowolnym innym mieście nie jest skomplikowaną procedurą, wymaga dopełnienia kilku formalności. O czym należy pamiętać, rejestrując auto?


Rejestracja samochodu – kiedy ją przeprowadzić?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – jak najszybciej. Oczywiście, nie musisz udawać się do urzędu tego samego dnia, którego kupiłeś auto. Masz na to 30 dni, jednak warto dopilnować tego terminu. W przypadku jego przekroczenia ustawodawca przewidział karę 1000 zł. O ile jeszcze niedawno takie mandaty były nakładane stosunkowo rzadko, o tyle obecnie data dokonania rejestracji pojazdu jest kontrolowana bardziej rygorystycznie. 


Nie warto zatem narażać się na zbędne koszty, tym bardziej że aktualnie rejestracja przyczepy, samochodu, motoru czy skutera odbywa się szybko i sprawnie. Jeśli chcesz uniknąć oczekiwania w długich kolejkach, sprawdź, czy możesz umówić termin wizyty przez internet. Jeśli chcesz przeprowadzić rejestrację samochodu w Warszawie, masz taką możliwość. Podobnie jest w wielu innych miejscowościach. 


Trzeba też wziąć pod uwagę, od którego dokładnie momentu liczy się wspomniane 30 dni. Jest to zależne od tego, skąd pochodzi zakupiony pojazd. Zgodnie z nowelizacją, która obowiązuje od stycznia 2020 roku, czas na rejestrację samochodu liczy się od dnia:


  • - daty zakupu widniejącej na umowie sprzedaży
    (w przypadku samochodów kupowanych w kraju);
  • - dotarcia auta na terytorium Polski
    (w przypadku pojazdów sprowadzanych z dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej) – datę należy podać w specjalnym oświadczeniu.

Co ciekawe, ustawodawca nie precyzuje, jak należy zachować się w przypadku aut sprowadzanych spoza UE. Nie warto jednak zwlekać – im szybciej przeprowadzisz procedurę, tym lepiej.


Rejestracja motoru, skutera, przyczepy – jakie dokumenty są potrzebne?


Niezależnie do tego, czy interesuje Cię rejestracja motoru, samochodu osobowego, czy przyczepy, aby ją przeprowadzić, musisz zebrać odpowiednie dokumenty, które przedstawisz w urzędzie. Każdy z wymienionych pojazdów jest objęty obowiązkiem rejestracyjnym, a procedura wygląda niemal identycznie. Jakie dokumenty należy zatem przygotować?


Jeśli przykładowo dotyczy Cię rejestracja skutera w Warszawie, najlepszym sposobem na przyspieszenie całej procedury jest wejście na stronę wydziału komunikacji urzędu lokalnego (odpowiedniego dla miejsca, w którym rejestracja pojazdu będzie dokonywana) i pobranie z niej wniosku rejestracyjnego. Jest to jeden z dokumentów potrzebny do dopełnienia formalności. Co należy przedstawić w urzędzie oprócz wypełnionego wniosku? Do wniosku musisz dołączyć:


  • - dotychczasowy dowód rejestracyjny wraz z informacją o ważnym badaniu technicznym;
  • - dowód własności pojazdu (np. umowa sprzedaży, faktura VAT);
  • - kartę pojazdu (jeśli została wydana);
  • - dotychczasowe tablice rejestracyjne;
  • - Twój dokument tożsamości;
  • - polisę OC.

Czy ta procedura zawsze wiąże się z wymianą tablic? Niekoniecznie. Jeśli rejestracja pojazdu w Warszawie jest związana z zakupem egzemplarza, który wcześniej był zarejestrowany w tym samym mieście, nie ma konieczności wymieniania tych elementów. Jeśli jednak kupujesz samochód lub motor z miejscowości, w której tablice rejestracyjne są inne, urzędnik musi wydać nowe oznaczenia. 


Rejestracja skutera lub przyczepy z zagranicy – czy wygląda tak samo?


Częstą praktyką jest zakup pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Jeśli stałeś się pierwszym polskim właścicielem takiego modelu, musisz zadbać o dopełnienie dodatkowych formalności. Niezależnie od tego, czy dotyczy Cię jedynie rejestracja przyczepy, czy kupiłeś samochód osobowy, powinieneś zabrać do urzędu także:


  • - potwierdzenie zapłaty akcyzy w przypadku pojazdu zakupionego na terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej
    (wydruk ze strony e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego opłacenie akcyzy);

  • - dokument potwierdzający odprawę celną lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej
    w przypadku pojazdu sprowadzonego spoza terytorium Unii Europejskiej
    (wystarczy, że te informacje znajdą się na fakturze sprzedaży).

Czasami konieczne jest także przedstawienie świadectwa zgodności WE, które wystawia producent auta. Potwierdza ono, że parametry techniczne pojazdu są zgodne z tymi, które są dopuszczalne na terytorium UE.


Rejestracja samochodu to nie wszystko


Trzeba również wiedzieć o tym, że jeśli kupiłeś samochód, to rejestracja pojazdu nie jest jedyną formalnością, o której musisz pamiętać. Kolejnymi ważnymi kwestiami są:


  • - zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),
  • - zgłoszenie kupna pojazdu u ubezpieczyciela.

Pierwsza kwestia jest szczególnie istotna, ponieważ dotyczy nie tylko uiszczenia podatku, (której można wygodnie dokonać przez internet lub w banku), ale przede wszystkim zgłoszenia tego faktu fiskusowi. Aby to zrobić, należy wypełnić specjalny wniosek – jest dostępny na stronie Ministerstwa Finansów. Prawidłowo wypełniony i podpisany można przesłać do urzędu online (z pomocą profilu zaufanego) lub pocztą tradycyjną. 

Warto o tym pamiętać, ponieważ za niedopełnienie tej formalności grożą surowe kary finansowe. 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę główną - Rejestrator.pl